Rendelj legalább 50.000 forint értékben és megrendelésed most INGYEN kiszállítjuk

Kérdésed van? Örömmel segítünk! +36705589940

Blog

Minden amit a műanyag ablakpárkányokról tudni érdemes

Minden amit a műanyag ablakpárkányokról tudni érdemes

Minden műanyag párkány egyforma?

Nem. A műanyag párkányoknál a legfontosabb tulajdonság, hogy kültéri vagy beltéri használatra tervezték őket. A beltéri párkányok a hőtől és az UV sugárzástól megrepedhetnek és elsárgulhatnak, ezért fontos, hogy a megfelelő párkányt válasszuk.

Ezen kívül megkülönböztetünk még fóliás, illetve anyagában színezett párkányokat. Általánosságban elmondható, hogy a fóliás párkányok kevésbé tartósak, így javasolt ezeket elkerülni, ha lehetőség van rá.

Honnan tudom, hogy egy párkány megfelel-e kültéri használatra?

A termék nevében vagy leírásában fel kell legyen tüntetve, hogy kültéri vagy beltéri párkányról van szó. A kültéri párkányokat szoktak UV állónak is hívni, így ha ezt látod, akkor tudhatod, hogy kültéri párkányról van szó. Nálunk csak kültéri használatra is alkalmas párkányokat találsz, így ettől nem kell tartanod.

A kültéri párkány használható beltéren is?

Természetesen. Az extra UV védelemmel ellátott és tartósabb alapanyagból készült párkányok lakáson belül is nyugodtan használhatók.

Miért jók a Strong ablakpárkányok?

Az általunk forgalmazott Strong fehér műanyag párkányok ablak minőségű alapanyagból készülnek, ezért rendkívül ellenállók az időjárás viszontagságaival szemben. A sűrített kamraszerkezetük pedig megfelelő stabilitást biztosít, így nem kell attól tartani, hogy nem bírja el a rá helyezett súlyt.

Hogyan tudom megmérni, hogy mekkora párkány kell nekem?

Először a párkány hosszúságát kell meghatározni. Egy mérőeszközzel megmérjük a káva két szélét az ablakkal párhuzamosan, és ha esetleg eltér egymástól, a nagyobbik adatot vesszük alapul.

Ha a végzárót szeretnénk tenni (javasolt) a párkány két végére, akkor a mért adathoz képest 0,5 cm-t vonjunk vissza, mivel a végzáró oldalanként 2,5 mm-t vesz fel a méretből.

Ezután a párkány mélységét kell meghatározni. Az ablaknak, jobb esetben a párkányfogadónak ütköztetett mérőeszközzel megmérjük a falsíkig tartó távolságot, majd hozzáadunk 2-3 cm-t. Ezt nevezzük túllógásnak. Erre azért van szükség, hogy lecsorgó víz ne a falon csorogjon végig.

Én is be tudom építeni a párkányt?

A párkányokat pár egyszerű szerszámmal bárki be tudja építeni.

  1. A párkány helyének megtisztítása

Akár kültéren, akár beltéren szereljük fel a párkányunkat, első lépésként gondosan töröljük le a port, vizet és egyéb szennyeződéseket a párkány helyéről.

  1. A párkány méretének ellenőrzése és méretre vágása

Második lépésként, ellenőrizzük a méreteket, célszerű minden ablak mellé elhelyezni a hozzá tartozó párkány, így elkerülhetjük a párkányok felcserélését.

A méretek ellenőrzését követi az esetleges vágási művelet. A párkányok két oldalát egyenesre (derékszögűre) szabva szállítjuk, de van olyan falnyílás, ahol ferdén kell vágni. Ezt a vágást mindig a megrendelőnek kell elvégezni, mert mindig a helyszínen dől el, hogy mennyit kell pontosan elvenni, vagy milyen szögre kell vágni a párkányunkat.

Magát a vágást, egy vasvágó fűrésszel, vagy egy sarokcsiszolóba fogatott 1 mm-es koronggal a legegyszerűbb kellő méretre szabni. A párkányvégzárót felhelyezve eltűnik az esetleges egyenetlen vágás, így nem kell aggódni, ha nem lett annyira szép a vágás.

  1. A párkány felrakása

A párkánynak kifelé lejtést kell adni ahhoz, hogy az esővíz lefolyhasson róla. Az ideális ejtés kifelé 1cm ejtés. A külső oldalon ez kötelező, míg a belső oldalon javasolt, de ott a teljesen vízszintes felhelyezés is elfogadható.

Célszerű a párkány aljára (a belső, ablak felöli részre) ragasztani 20 cm-es távolságonként egy-egy faéket, vagy műanyag darabokat, esetleg kis, lapos parafa lapokat, így biztosan egyenletes lesz a dőlésszög.

Úgy helyezzük fel a párkányt, hogy az ablaknyílás külső pereme és a párkány vízorja (a párkány lefele néző része) között legalább 2 cm távolság legyen, tehát a falsíktól 3 cm-t érjen túl. Erre azért van szükség, hogy a vizet elvezesse és az ne a falra csorogjon.

  1. A párkány ragasztása

A kávára tegyünk purhabot ez fogja majd rögzíteni a falnyíláshoz. Ez alacsony tágulású ragasztó hab legyen, ami nem dagad meg és nem nyomja fel a párkányt. A purhabozás lényege, hogy teljesen szétterüljön, így megadja a kellő rögzítést és szigetelést.

Mi a TKK ragasztóhabját javasoljuk.

  1. Szilikonozás

A párkányvégek mellett kihúzhatjuk szilikonnal, így a víz nem csorog be a széleknél, a hézagok eltűnnek. A szilikon színe illeszkedjen a párkány színéhez, esetleg színtelen is lehet.

Nálunk fehér és színtelen szilikont is találsz ide kattintva.

  1. Fólia eltávolítása

Ha megszáradt a ragasztóanyag és már semmilyen színezési, vakolási munkát nem végeznek a házon, akkor a védőfóliát óvatosan le kell húzni a párkányról. Fontos, hogy a párkányon lévő fólia erős napsütés hatására ráolvadhat a párkányra, megnehezítve annak az eltávolítását, ezért nyáron javasolt a beépítést követően pár nap alatt eltávolítani.